Pirmųjų dantukų priežiūra: odontologė apie tai, ką svarbu žinoti tėvams | Priežiūra

pirmieji dantys dantuku prieziura pieniai dantys apie vaiku dantis dantu pasta vaikiska sepetelis vaikams

Pirmieji kūdikio dantukai – šventė namuose. Tačiau šį džiugų etapą dažnai lydi ir gausa klausimų, kylančių tėvams – nuo ko gi pradėti pirmųjų dantukų prižiūrą? Juolab, kad turbūt dar dažnas mūsų bent kartą išgirstame iš senolių, jog pieninių dantų apskritai valyti nereikia. Tiesa ar mitas?

Į šiuos klausimus atsako gydytoja odontologė, MYLU Tėvai prenumeratos lektorė Daiva Pociūtė ir tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autorė bei Mylu.lt bendrakūrėja Miglė Rimeikė.

Tai kada gi pradėti rūpintis vaikų dantukais?

Dažniausiai sutinkamos rekomendacijos – kūdikių burnos higiena pradėti rūpintis išdygus pirmąjam dantukui. Tačiau naujausios studijos rodo, kad bakterijos, sukeliančios kariesą, kūdikių burnoje atsiranda dar prieš išdygstant pirmiesiems dantims. Tad būtų tikslinga reguliariai pavalyti burną dar nesant dantukų. O išdygus pirmąjam – jau būtinai“ – pataria odontologė.

Dygstant dantims, labai patogu pradėti juos valyti su sterilia marle, apvyniojus ją aplink pirštą arba silikoniniu antpirščiu – kūdikiui jis primins kramtuką ir maloniai masažuos dantenas, o jums bus lengva patekti į burnytę. „Tokiu būdu galite be didelio streso pratintis prie paties dantukų valymo proceso. Taip pat, vieną tokį antpirštį galite duoti mažyliui žaisti pačiam, tiek bevalant dantis, tiek dienos eigoje – pažįstamą daiktą jis tikrai mieliau priims atėjus laikui valytis dantis“ – dalinasi M. Rimeikė.

Tačiau svarbu prisiminti, kad su šiomis priemonėmis valant efektas nebus toks kokybiškas, kaip valant su tikru šepetėliu, tad vertėtų ilgai nedelsti ir palaipsniui pereiti prie šepetėlio su šereliais. „Pereinamuoju etapu labai patogu duoti mažyliui sukąsti dantenomis jūsų pirštą su jau pažįstamu antpirščiu, o tuo metu valyti dantukus su šepetėliu“ – pasakoja D. Pociūtė.

Kokias priemones rekomenduotumėte rinktis?

Pirmųjų dantukų priežiūra neįmanoma be tinkamo vaikiško šepetėlio. Pirmąjį šepetėlį galite drąsiai rinktis iš vaikiškų šepetėlių asortimento, jie visi yra pakankamai minkšti ir tinkami. Tik svarbu atkreipti dėmesį į šepetėlio galvutę – kuo mažesnis vaikas, tuo mažesnę galvutę vertėtų rinktis. Tiek vaikui bus mažiau diskomforto, tiek tėvams bus lengviau juo naviguoti burnoje, pasiekti toliau esančius dantukus. „Mano favoritas – vieno danties šepetėlis. Mažas, siauras, ilgu koteliu“ – dalinasi odontologė. Plačiau apie tinkamas priemones bei dantų priežiūrą sužinokite naujame Daivos seminare Vaikų dantų priežiūra"!

Dantų pastą vaikams iki 2 metų rekomenduojama, kol jie nemoka jos išspjauti, rinktis su 1000 ppm fluorido.

Dantų pastą svarbu tinkamai dozuoti.

Vaikams iki 2 metų vienam valymui pakanka ryžio grūdo kiekio – tiesiog švelniai brūkštelėti pastos per šerelius. Dantų pasta su fluoridu padeda mažylių dantis apsaugoti nuo karieso.

O kaip dėl valymo dažnumo?

Su dantų pasta reikėtų dantukus vaikams valyti du kartus dienoje: ryte ir vakare.

Valymas be ašarų – misija įmanoma?

Svarbu skirti pakankamai laiko šiam procesui – žinodami, kad nereikia niekur skubėti, galėsite pažaisti, esant poreikiui, sustoti ir vėl pradėti iš naujo. Pirmųjų dantukų priežiūrai taip pat svarbu ištaikyti momentą, kad vaikas būtų geros nuotaikos ir nepavargęs. Nelaukite, kol bus vėlus vakaras ir mažylis jau bus suirzęs. Čia svarbu formuoti įprotį ir suvokti, patinka ar ne – dantis valyti reikės, tad geriau atrasti būdus, kaip padaryti, kad vaikui patiktų ar jis bent jau toleruotų šį procesą.

„Mes pasitelkiame įvairiausius linksminimo būdus, jei visgi vaikas pravirksta, imu ant rankų, panešioju, nuraminu ir grįžtam prie valymo. Sekam pasakas bevalant ar švelniai aš pakutenu, o vyras tuo metu valo. Su kiek vyresniais vaikais galima skaičiuoti laiką – pavyzdžiui iki penkių. Skaičiuojam ir valom, tada pailsim, atsikvėpiam ir vėl skaičiuojam ir valom. Vaikui suvokiant, kiek dar liko – lengviau kantriai išlaukti“ – dalinasi tėvystės prenumeratos MYLU Tėvai lektorė, odontologė Daiva.

„Mums labai pasiteisina įtraukti dukrą į procesą – duodame vieną ar net kelis šepetėlius ir jai, leidžiame pačiai valytis dantis prieš veidrodį ar valyti mums. Tokiame žaidime po truputį valome ir jos dantis. Žinoma, valymą visad lydi smagios dainelės ar eilėraščiai, ar tiesiog linksmi garsai.

Su kiek paaugusiu mažyliu galima tą procesą praktikuotis ir dienos metu – skaityti knygeles apie dantų valymą, eiti juos valyti žaislams ar vieni kitiems. Tiesa, būna etapų, kai staiga nei vienas iš įprastų būdų neveikia, o dantis valytis reikia – kritiniais momentais visgi renkamės įjungti porai minučių filmuką“ – pasakoja tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autorė Miglė.

Daugiau apie kūdikių dantų priežiūrą, raidą ir kitas aktualias temas galite sužinoti tėvystės prenumeratoje MYLU Tėvai.

 

Taip pat skaitykite:

Kodėl svarbu prižiūrėti pieninius dantis?

Kaip išrinkti vaikui dantų šepetėlį?

Verkiančių vaikų taisykla

Pradedame primaitinimą: trintas maistas ar gabalėliai?

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias