Nuo pat pirmųjų jūsų kūdikio gyvenimo metų labai svarbu priežiūrėti prieninius dantis ir padėti pagrindą tolimesnei dantų sveikatai ir geriems įpročiams.
Kad dantis sugestų, reikia:
- danties,
- kariesą sukeliančių bakterijų,
- maisto (cukrų)
- ir trupučio laiko.
Karieso bakterijos skaido cukrus, išskiria rūgštis, kurios ir pažeidžia dantų paviršių, ištraukia iš jų mineralus. Jei vaikai dažnai užkandžiauja, ypač cukraus turinčiais produktais, ar maisto likučiai nėra nuvalomi nuo dantų, mineralai neturi sąlygų sugrįžti į dantų paviršių ir ima vystytis kariesas - dantų gedimas.
Negydant karieso, infekcija gali nukeliauti iki nervo (taip, ir pieniniai dantys turi nervus) sukeldama labai didelį skausmą.
Neprižiūrint pieninių dantukų, gali laukti tokios pasekmės:
- Vėliau infekcija šaknų kanalais netrunka nukeliauti ir į aplink dantį esančius audinius, gali atsirasti pūlinukas.
- Po pieninio danties šaknimis pūpso ir nuolatinio danties užuomazga, kuri gali būti pažeista. Toks nuolatinis dantis gali išdygti su dėmėmis, silpnesnis, trupantis.
- Taip pat bakterijos iš pūlinuko patenka į vaiko kraują ir yra nešiojamos po visą organizmą: širdį, smegenis, sąnarius ir t.t.
Ne visada supūliavusį pieninį dantuką pavyksta sugydyti ir dažnai tenka pašalinti anksčiau laiko. Dėl to vėliau gali atsirasti nuolatinių dantų sąkandžio problemų, kurių spręsti mažieji pacientai keliauja pas gydytoją ortodontę.
Visada sakau, kad labai svarbu prižiūrėti pieninius dantis ir profilaktika yra pats geriausias gydymas ir tinkamai prižiūrint dantukus nuo pat kūdikystės galima padėti vaikams išvengti šių nemalonumų:
- Skausmo (kai nervo uždegimo atveju nepadeda ir skausmą malšinantys vaistai),
- Nemalonios gydymo patirties,
- Narkozės,
- Ortodontinio gydymo,
- Nuolatinių dantų protezavimo paauglystėje.
Labai džiaugiuosi, kad daugėja sąmoningų tėvų, kurie domisi profilaktika ir nepriima dantų ligų kaip neišvengiamos duotybės. Norintiems sužinoti plačiau apie vaikų dantų priežiūrą, įrašiau išsamų video seminarą „Vaikų dantų priežiūra“.
- Gyd. odontologė Daiva Pociutė @apievaikudantis
Taip pat skaitykite:
Pirmųjų dantukų priežiūra: odontologė apie tai, ką svarbu žinoti tėvams
Kaip išrinkti vaikui dantų šepetėlį?