Netikra nakties pradžia: kai kūdikis bunda po 30 min užmigęs nakčiai | Miego pelytės

Ar jums pažįstama situacija: uff, užmigo nakties miegui, bet… kūdikis pabudo po 30, 40 ar 45 min? Ir taip kas vakarą? 

Toks pabudimas rodo, kad vaikui sunku sujungti pirmą nakties miego ciklą. Beje, jį sujungti dažnai nėra lengva, nes mažyliai sunkiau pereina į gilų miegą ir bet kokia smulkmena gali išbudinti.

Visgi, taip norisi užmigdžius vaikus pagaliau atsipalaiduoti, tad aptarkime kelias pagrindines priežastis, dėl kurių kūdikis greitai pabunda:

  1. Per ankstyvas miego laikas

Ankstyvaisiai mėnesiais (iki ~3-4 mėn.) tai GALI reikšti, jog mažyliui reikia vėlesnio miego laiko. Ypatingai tai aktualu, jei stengiatės kūdikį migdyti anksti 18-19 val. Kai kurių kūdikių dienos-nakties ritmas formuojasi gana ilgai, todėl toks migdymo laikas jų kūnui dar yra labiau dienos pogulis, nei nakties miego laikas. Jei mažylis pabunda geros nuotaikos ir pilnas energijos - labai tikėtina, kad laikas būdravimui. 

  1. Pervargęs/nepakankamai pavargęs kūdikis

Žinau - šitas sudėtingas. Priežastis skirtinga, tačiau rezultatas tas pats. Pervargusiam kūdikiui labai sunku sujungti miego ciklus, nes veikia hormonas kortizolis, kuris visai nesutaria su miego draugu melatoninu. Pervargę kūdikiai dažnai užmiega greitai (iki 5- 10 min.), tačiau miega neramiai ir neretai greitai pabunda. Dažnai blogos nuotaikos ir verkdami.

Nepakankamai pavargusiems kūdikiams trūksta miego spaudimo, kas taip pat baigiasi greitu nubudimu. Tik dažniau jie bus geros nuotaikos, nusiteikę bendrauti ir kartais netgi sunkiai vėl užmigdomi.

@miegopelytes įrašuose rasite amžiui tinkamus būdravimo laikus, tačiau kiekvieno kūdikio nuovargio ženklai yra itin svarbūs, tad būtinai pagal juos koreguokite rekomenduojamas būdravimo trukmes.

Individualios kūdikio dienotvarkės principai (0-12 mėn.) Dovilė Šafranauskė Skirtingų amžiaus tarpsnių dienotvarkės dienotvarkių iššūkiai mieg7 mažėjimas nuo 3 iki 2 ir iki 1 dienos miego kūdikio Di
  1. Skausmas ar nepatogumas

Baigiantis miego ciklui, mažyliai keliauja į labai paviršinio miego fazę, panašią į prabudimą. Todėl jei jų kūne yra kažkoks nepatogumas, labai tikėtina, kad jis erzins ir gali daryti įtaką nubudimui. Tarkim, mažyliui reikia atsirūgti, skauda pilvelį ar dygstantį dantuką - tikėtina, kad sulauksime niurzgėjimo ar net visiško pabudimo. 

Pakelkime vos pabudusį mažylį į atsirūgimo pozą, pastebėkime, gal pavyks atsirūgti. Kai skauda pilvelį, kartais įmigti padeda paguldymas ant pilvuko! Iki kūdikis nesivarto - jokiu būdu nepalikite miegoti ant pilvuko be priežiūros!

  1. Nusnaudimas

Ši priežastis dažnesnė, nei galime tikėtis. Jei mažylis žinda ar valgo iš buteliuko prieš pat miegą, būdamas jau gana pavargęs, didelė tikimybė, kad net jei ir neužmigs, tai bent sekundei kitai snūstels bevalgydamas. Lyg ir nieko tokio, bet… tokie nusnaudimai dažnai labai apsunkina užmigimą bei sukuria pabudimus vos užmigus.

Jei įtariate, kad būtent tai yra galima nubidinėjimų priežastis, paankstinkite maitinimą, kad mažylis galėtų kokybiškai pavalgyti neužsnausdamas. 

  1. Alkis - kita priežastis, kodėl kūdikis greitai pabunda

Neretai pavargę mažyliai tiesiog užmiega prie krūties nepakankamai pasisotinę. Praėjus pirmam miego ciklui, juos pabudina ne kas kitas, o alkis. Prisiminę savo skanią vakarienę, jie nori ją pabaigti! Jei tokio pabudimo metu kūdikis dar godžiai, kokybiškai žinda, galima įtarti, jog būtent alkis yra pabudimo priežastis. Kartais padeda, jei maitiname kiek anksčiau, kai kūdikis dar nėra itin pavargęs ir gali kokybiškai ilgiau pažįsti.

Dažnai taip pat padeda dažnesnis krūties siūlymas vakarop, kad sulėtėjus pieno srovei, mažylis galėtų pasisotinti per kelis kartus. 

  1. Užmigimo būdas lemia greitą kūdikio pabudimą

Kaip jau kalbėjome, pirmas miego ciklas nėra lengvai sujungiamas, todėl mažyliams gali prireikti mūsų pagalbos. Ypač tiems, kurie yra aktyviai migdomi: supami, nešiojami, žindomi. Visi šie migdymo būdai yra nuostabūs, jei jie patinka jums ir jūsų kūdikiui, tiesiog kartais jie gali tapti greito pabudimo priežastimi, nes ciklui sujungti mažylis tikisi tokios pat pagalbos, kaip ir buvo užmigdytas. Tai vadinamoji miego asociacija.

Jei dar nesijaučiate pasiruošę miego asociacijos atsisakyti, tiesiog verta būti šalia ir vos artėjant nubudimo laikui, padėti pereiti į kitą miego ciklą. Kitu atveju, verta peržiūrėti mano seminarą Savarankiškas vaikų miegas. Švelnūs metodai ir praktiniai patarimai (6-24 mėn.).

  1. Artumo poreikis

Neretai vaikams tiesiog būtinas fizinis kontaktas, kad jaustųsi saugiais. Kadangi pirmas miego ciklas kiek jautresnis, vaikai neretai prabunda pajutę, kad pasikeitė jų miego vieta - nuo jaukių rankų buvo perkelti į lovelę ar kad mamos/tėčio nebėra šalia. O tada jau lengvai išsibudina ir kviečiasi pagalbos. Jei jaučiate kad šiuo metu fizinis kontaktas mažyliui ypatingai svarbus, nekeiskite jo miego vietos arba pabūkite šalia bent jau pirmą valandą po užmigimo, kad mažylis jaustųsi kuo saugiau.

Savarankiškas vaikų miegas. Švelnūs metodai ir praktiniai patarimai (6-24 mėn.) Dovilė Šafranauskė Miego Pelytės Naktiniai kūdikio prabudimai kūdikio dienos miegas Miegas savame kambaryje Savarankiš

___

Kuri iš šių rekomendacijų suveiks ir ar apskritai suveiks jūsų mažyliui, pasakyti yra neįmanoma. Kartais iki tam tikro amžiaus vaikai itin sunkiai sujungia pirmą nakties ciklą. Tokiu atveju, belieka tik tai priimti ir taip atliepti mažylio poreikį, prisimenanat, kad tai nėra jūsų kaltė ir juo labiau nereiškia, kad kažkas blogai yra su jūsų mažyliu. 

Keista, bet kartkartėmis pasiteisina ir tarsi visai nesusiję dalykai, tad visuomet verta paeksperimentuoti išbandant:

  • Pasikeitimą, kas migdo vaiką. Ypatingai, jei migdo žindanti mama, kartais miegelis bus ramesnis, jei migdys nežindantis partneris. 
  • Vakarienės inventorizaciją. Labai rekomenduotina atsisakyti cukraus, kofeino, maisto priedų turinčių produktų. Taip pat atkreipti dėmesį į galimus maisto netoleravimus, atkreipti dėmesį, ar pavalgius tam tikro maisto nesikaupia dujos.
  • Atkreipti dėmesį į miego aplinką. Gal mažyliui karšta/šalta? Tyla ar baltas triukšmas? Šviesiau ar visiškoje tamsoje? O gal prieš miegą mato ekranus? 

Ir visada prisiminkite, kad vaikų miegas keičiasi jiems augant, tad kartais net nespėsite apsižiūrėti, kaip dar visai neseniai stebėjotės, jog kūdikis greitai pabunda, o štai netikėtai greitų pabudimų po užmigimo paprasčiausiai nebeliko. To ir linkiu.♥

Mažylis dažnai pervargsta? Galbūt atsakymą rasite kūdikio dienotvarkėje. Tam specialiai parengiau video seminarą Individualios kūdikio dienotvarkės principai (0-12 mėn.).

- Dovilė Šafranauskė @miegopelytes

 

Taip pat skaitykite: 

Kengūravimas – pagalba ramesniam mažylių miegui

5 žingsniai į ramų kūdikių miegą

Viskas apie vystymą

Jau pervargo! Kaip nuraminti ir užmigdyti pervargusį kūdikį

Kūdikių miego regresai – ar žinojote, jog pirmaisiais metais jų yra daugiau nei vienas?

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias