Maitinimas nutrauktu pienu | Žindymas

Maitinimas nutrauktu pienu - puiki alternatyva, jei niekaip nesigauna žindyti.

Verta žinoti, jog mišinukas nėra vienintelė likusi opcija“, – pasakoja laktacijos specialistė Eglė Gurčinė savo seminare Maitinimas nutrauktu pienu (0-3 mėn.)".

Dažnai mamos galvoja, kad jei nesigaus žindyti, tai iškart kūdikis valgys mišinuką. Dažnas specialistas taip pat, esant žindymo sunkumams ar mažam kūdikio svorio prieaugiui, pirmiausia siūlo pakeisti žindymą ar papildomai primaitinti mišinuku. Tačiau reikėtų nepamiršti dar vieno labai gero tarpinio varianto!, – dalinasi Eglė.

Apie maitinimą nutrauktu pienu Instagram Live kalbėjosi tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autorė Miglė Rimeikė ir dula, sertifikuota laktacijos specialistė bei tėvystės prenumeratos MYLU Tėvai lektorė Eglė Gurčinė. Svarbiausia informacija jos dalinasi ir straipsnyje.

Ar įmanomas maitinimas išimtinai tik nutrauktu mamos pienu?

Kai tik atsiranda kokių sunkumų su žindymu, dauguma aplinkinių, net ir medikų, iš karto siūlo primaitinti adaptuotu pieno mišiniu. Visi lyg ir pamiršta, kad mama gi gali nusitraukti ir papildomai duoti savo pieno! Nors kai į natūralų žindymo procesą nuo pat pirmų akimirkų įveliame į buteliukus, čiulptukus bei mišinį, išlipti iš užburto rato su laiku darosi vis sudėtingiau. Bet tikrai nieko nėra neįmanomo!

„Kiekvienai mamai svarbu suprasti, kad jos situacija yra unikali ir ieškoti būtent jai ir jos vaikeliui geriausiai tiksiančių sprendimų. Nesiremkite ir nesivadovaukite draugių ar įvairių forumų patirtimis. Geriau jau visada pasitarkite su šios srities specialistu ir atraskite sau tinkamiausią būdą. Net jei tai ir nebus žindymas krūtimi,“ – pastebi M. Rimeikė.

„Išties pasitaiko daug įvairių situacijų ir jos labai skirtingos. Ir tikrai kartais vienintelė išeitis duoti vaikui mamos pieno yra jį nusitraukiant ir maitinant buteliuku. Ir tai nėra tik tos situacijos, kai mama nežinojo ar galbūt pasidavė aplinkos spaudimui, kad per ilgai „kabo" ant krūties.

Ne, dažnai yra tokių situacijų, apie kurias mes nežinome ir net negalime įsivaizduoti: pavyzdžiui, būna burnos ar žandikaulio patologijos, kurios neleidžia mažyliui taisyklingai žįsti. Tokiais atvejais nelieka kitos išeities kaip maitinti buteliuku. Tačiau galima pasirinkti, ką į jį pilsime: adaptuotą mišinį ar nutrauktą mamos pieną.

Tikrai galima ir įmanoma maitinti vaiką tik nutrauktu pienu, tik svarbu žinoti, kaip tą daryti teisingai, kaip dažnai traukti ir pan., kad pieno gamyba nemažėtų. Man labiausiai visada norisi kitų mamų palaikymo, pakantumo, empatijos viena kitai - ne teisti, kodėl gi tu nežindai, bet palaikyti, padrąsinti, jei reikia - suteikti informacijos ar pasiūlyti pasitarti su specialistu. Bet neteisti.

Dažnai nusitraukinėjančios pieną mamos iš tikrųjų dirba daug sudėtingesnį darbą - daug laiko atimta pats nusitraukinėjimas, ypač vargina naktį, o kur dar buteliukų, pientraukio plovimas, sterilizavimas,“ – pasakoja E. Gurčinė.

Kada naudingas maitinimas nutrauktu pienu?

Laktacijos specialistė Eglė Gurčinė išskiria, jog vienas pagrindinių privalumų yra tas, kad esant reikalui, lengvai pamaitinti vaikelį galės ir kažkas kitas, ne tik mama. Kaip papildomas prie žindymo, šis būdas labiausiai pasiteisina, kai, pavyzdžiui, vaikelis gimsta anksčiau laiko, mažo svorio, vangesnis ar silpnesnis ir žįsti jam pačiam dar sudėtinga. Tada reguliariai išsitraukinėjant pieną, auginame pieno gamybą, stipriname vaikelį ir padedame iki kol jam pilnai pavyks pačiam pasisotinti tik iš krūties.

Jei dėl kažkokių vaikelio sveikatos problemų maitinama tik nutrauktu pienu, tai mažylis gauna visas būtinas medžiagas, reikalingas augimui ir sveikimui. Vėliau, priklausomai nuo situacijos, galima bandyti sugrąžinti prie žindymo tik iš krūties arba (jei nėra galimybės) ir toliau tęsti maitinimą nutrauktu pienu.

Ką svarbu žinoti, renkantins maitinti tik nutrauktu pienu?

Visų pirma - svarbu dažnis. Pačioje pradžioje po gimdymo, jei nėra galimybės žįsti mažyliui, dažnas išsitraukinėjimas mums užtikrina, kad pieno gausės. Mūsų organizmas stimuliacijos nebuvimą supranta, kad pieno nereikia, ir jo gamyba ima silpti.

Tad kuo anksčiau po gimdymo, idealu per pirmas dvi valandas, pradėjus išsitraukinėti dar priešpienį ir tą darant reguliariai bent kas 2-3 valandas visą parą, mes savo organizmui ir siunčiame signalą, kad vaikelis gimė, jam reikia maisto ir reikia gausinti pieno gamybą. Šitą dažnį bent kas 2-3 val. visą parą, kiekvienai krūčiai skiriant bent po 20 min., ir turėtume palaikyti kol „užturbinsime" savo pieno gamybą.

O tada jau labai individualu - vienoms jo prisigamina ir bėga upeliu, eina nusitraukti lengvai, kitoms reikia įdėti pastangų, norint surinkti reikiamą kiekį.

Taip pat labai svarbu traukti ir naktį, nedaryti ilgų tarpų, nes būtent naktį geriausiai išskiriamas hormonas prolaktinas, kuris ir yra atsakingas už pieno kiekį. Ir, aišku, svarbu pasirūpinti tinkama įranga pieno traukimui. Čia taip pat reikėtų rinktis atsižvelgiant į individualius poreikius.

Vienoms geriausiai sekasi tik rankomis, kitoms - visiškai nesvarbu kuo, bėga lengvai su visais pientraukiais. O dar kitoms bus reikalingas geras, galingas pientraukis, kuris vienu metu traukia dvi krūtis ir taip ne tik laiko prasme sutaupo mama poilsiui skirtą laiką, bet ir stipriau skatina pieno gamybą. Kai vienu metu iš abiejų krūtų traukiamas pienas, mamos organizmas supranta, kad tai dvynukai, tad reikia daugiau pieno! 

Maitinimas nutrauktu pienu žindymo konsultantė Eglė Gurčinė priešpienio traukimas Pientraukių rūšys Nutraukto pieno laikymas Buteliuko pasirinkimas laktacijos valdymas

Nutraukto pieno laikymas

Kartais nutraukto pieno gali prireikti net jei ir įprastai esate žindanti mama. Vizitas pas gydytojus, darbo susitikimas ar kitos priežastys, dėl kurių gali tekti vaikelį palikti ilgesniam periodui, o su juo – ir pieno atsargų. Tokiose situacijose galimybė nusitraukti ir palikti savo pieną tikrai labai patogi opcija – mažyliui nereikia pratintis prie naujų skonių, jis patiria mažesnį stresą.

Ką svarbu žinoti apie nutraukto pieno atsargų kaupimą ir laikymą:

  • Kambario temperatūroje nutrauktas pienas gali išbūti 4-6 valandas;
  • Vieną kartą pašildyto pieno pakartotinai šildyti nerekomenduojama, nes jis netenka dalies maistinių medžiagų, tačiau esant būtinybei – galima;
  • Šaldytuve nutrauktas pienas gali būti laikomas iki trijų parų;
  • Jei pieną planuojate laikyti šaldiklyje, prieš sandariai uždarant talpą, pvz. maišelį, pasistenkite iš jo išstumti kuo daugiau oro – taip išvengsite oksidacijos ir pieno skonio pokyčio;
  • Ne visų mamų pienas pakeičia skonį jį atšildžius, bet taip pasitaiko ir tame nėra nieko blogo;
  • Šaldiklyje pieną rekomenduojama laikyti iki 6 mėn;
  • Palankiausias būdas atšildymui – lėtai šaldytuve, bet esant poreikiui tą padaryti greitai – rekomenduojama šilto vandens vonelė.

Daugiau informacijos apie maitinimą nutrauktu pienu, teisingą pientraukio pasirinkimą bei kitus tokio maitinimo niuansus klausykite laktacijos specialistės Eglės Gurčinės bei tinklaraščio „Mažas Didelis Gyvenimas“ autorės Miglės Rimeikės pokalbio įraše čia ir video seminare Maitinimas nutrauktu pienu (0-3 mėn.)".

Ieškote daugiau informacijos, tapus nauja mama/nauju tėčiu? Prisijunkite prie tėvystės prenumeratos MYLU Tėvai besilaukiantiems ir ką tik susilaukusiems tėvams.

Eglė ♡ @egle_gurcine_zindymas

 

Taip pat skaitykite: 

Kodėl verta žindyti?

Populiariausi žindymo mitai: kokie jie ir kodėl nereikėtų jais tikėti

Kodėl verta žindyti?

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias