Kaip atsisakyti čiulptuko? | Pagarbi Tėvystė

Kaip geriausia atsisveikinti su čiulptuku? | Pagarbi Tėvystė

Kad ir kiek dviprasmiškai būtų vertinami čiulptukai, dažnai jie tampa puikiu pagalbininku, lengvinančiu mažylio miegą ar padedančiu lengviau nurimti įtemptose situacijose. Visgi atkeliauja laikas, kai pradedame galvoti, kaip geriausia atsisakyti čiulptuko. Ir čia į pagalbą netrunka atskubėti daugybė populiarių mitų.

Mylu.lt edukacinės platformos tėvams kūrėja, „Hand-in-hand“ tėvystės filosofijos profesionalė Dovilė Šafranauskė pataria, ko reikėtų vengti šiame procese ir kaip atsisveikinti su čiulptuku švelniai bei sklandžiai.

Pradėkime nuo to, ko nereikėtų daryti, atsisakant čiulptuko

Deja, didžioji dalis įprastų atsisveikinimo būdų nėra ne tik pagarbūs vaiko atžvilgiu, bet ir dažnai nemalonūs, tokie kaip čiulptuko ištepimas garstyčiomis ar aitriosiomis paprikomis. Kai kurie jų nesaugūs, pavyzdžiui, čiulptuko įkirpimas, mat dalis čiulptuko gali atplyšti ir sukelti užspringimo pavojų. Žinoma, dažniausias būdas, ko gero, yra tiesiog čiulptuką paimti vaikui nematant ir pameluoti, kad nusinešė pelytė ar kažkas pavogė.

„Siūlyčiau neskubėti su šiais būdais. Pirmiausia todėl, kad mes patys nenorime būti apgaudinėjami, tad kodėl taip norime elgtis su savo vaikais? Vienas svarbiausių Pagarbios tėvystės (RIE) principų – visus pokyčius daryti su vaiku, o ne vaikui“, – pataria D. Šafranauskė.

Ką tai reiškia?

Pirmiausia – mes į kiekvieną pokytį įtraukiame ir vaiką, nepriklausomai nuo jo amžiaus. Kad mes kalbamės sąžiningai ir atvirai, vaikui suprantama kalba, kodėl šis pokytis yra reikalingas ir kaip jis vyks. Toks kalbėjimas leidžia vaikui nusiteikti, būti pokyčio dalimi, o taip pat stiprina pasitikėjimą tėvais ir mūsų tarpusavio ryšiu, nes nieko nėra daroma paslapčiomis.

Taip, tikėtina, kad sulauksime skirtingos reakcijos iš metinuko ir 3 metų vaiko, tačiau įtraukimas ir įsitraukimas yra vienodai svarbus.

Pradėkime nuo… tėvų nusiteikimo

Kad ir koks pokytis lauktų, svarbiausioji dalis – kaip mes, tėvai, dėl jo jaučiamės, Kokios mintys ir nuostatos sukasi mūsų galvose. Todėl prieš pradedant labai svarbu paklausti savęs: „Kodėl to reikia? Ar aš esu užtikrinta(-as) dėl šio sprendimo? Ar tai geriausias sprendimas dabartiniu metu?“

Jei pradėdami pokytį jaučiame kaltę, baimę, manome, kad skriaudžiame vaiką ar netikime, kad jam pavyks užmigti be čiulptuko, mažyliai pajaus mūsų abejones, neužtikrintumą, jausis nesaugūs ir tik sunkiau atsisveikins su savo nusiraminimo objektu.

Pasitikėkime vaikais, tikėkime savimi ir keliaukime į pokytį besidžiaugdami dėl naujo etapo.

Taip, mažyliui reikės pagalbos, tikriausiai bus emocijų ir mes būsime šalia, kad jiems padėtume su jomis išbūti.

Kaip paskatinti vaiką atsisveikinti su čiulptuku

Kalbėkime kuo paprasčiau ir trumpiau. Pateikime atsisveikinimą su čiulptuku kaip privilegiją: „Tu augi, jau labai greitai užaugsi tiek, kad galėsi atsisveikinti su čiulptuku. Oho, tai labai didelis pasiekimas!“ Papasakokime, koks bus gyvenimas be čiulptuko: tu išmoksi miegoti be čiulptuko, nebereiks jo pasiimti išeinant iš namų ir pan.

„Jokiu būdu negėdinkime vaiko dėl čiulptuko naudojimo. Juk ne kas kitas, o patys jį ir davėme! Neverta pasitelkti ir gąsdinimų, kad, tarkim, bus negražūs dantukai. Vaikai iki galo nesupranta, kas čia per pavojus, tačiau gerai jaučia nesaugumo jausmą, kuris kaip tik skatina nepaleisti savo raminimosi priemonės.

Deja, bet tokia komunikacija tarp eilučių sakome vaikui, kad jis kažkoks ne toks, nepakankamas, nedaro to, ko iš jo tikėtumėmės. Dėl šios priežasties tikrai patarčiau vengti panašių išvedžiojimų“, – pasakoja D. Šafranauskė.

Į čiulptuko atsisakymą įtraukime ir patį vaiką

Vienas svarbiausių žingsnių po pokalbio – apsvarstyti, kaip pokytyje gali dalyvauti pats vaikas, kad niekas nebūtų daroma paslapčiomis. Kad vaikas matytų, kur iškeliavo jo čiulptukas. Galbūt galime prisiderinti prie vaiko interesų ir pasiūlyti atsisveikinti su čiulptuku ceremonijoje? Gal mažyliui patinka balionai ir čiulptukas gali pakilti į orą prikabintas prie baliono, galbūt padovanoti jį šuniukui, o gal apgyvendinti specialioje dėžutėje, kurioje gyvena nenaudojami čiulptukai?

„Nepamenu priešistorės, tačiau su dukromis buvau sutarusi, kad čiulptuką išmes į šiukšlių dėžę, nes ten keliauja nenaudojami daiktai. Jau buvome aptarę, kad atsisveikinsime su čiulptuku, tad keletą vakarų vis paklausdavau: „Ar jau nori išmesti?“

Dukros vis dvejodavo, kol vieną vakarą jaunėlė ryžtingai atsidarė šiukšliadėžę ir ten įmetė savo čiulptuką. Sesė nesiryžo. Ryte ant šiukšlių dėžės dukra rado siurprizą – maišelį kukurūzinių drambliukų (tuo metu tai buvo itin mėgiamas desertas). Antroji dukra čiulptuką išmetė po kelių dienų. Įtariu, kad jai motyvacijos pridėjo tie kukurūzai ant šiukšlių dėžės“, – dalijasi Dovilė.

Nors kukurūzais nemanipuliavau siūlydama jų, kaip apdovanojimą, visai šauni gali būti apsikeitimo strategija, kai vaikas gali atsisveikinti su čiulptuku iškeisdamas jį į savo pasirinktą žaisliuką ar kitą daiktą. Svarbiausia – kuo daugiau sąžiningumo ir atviro vaiko įtraukimo į procesą.

Nepamirškime vaikų emocijų

Neapsigaukite - tai, kad vaikas dalyvauja atsisveikinime su čiulptuku, visai nereiškia, kad jis jo nepasiges ar neliūdės dėl jo. Turime prisiminti, kad čiulptukas per visa tą laiką, kol vaikas jį naudojo, tapo tikrai labai artimu vaiko draugu, todėl natūralu, kad šis išsiskyrimo procesas gali sukelti labai daug emocijų. Tai jokiu būdu nėra blogai.

Emocijos tik įrodo, kad vaikas atsisveikina, išsiskira, išgedi savo turėto prisirišimo objekto.

Svarbiausias mūsų vaidmuo šieme procese jį palaikyti, išbūti šalia, priimti emocijas ir liūdesį. Padėti jaustis saugiu tada, kai vyksta šitas pokytis.

Praktika rodo, kad ir kaip mažyliui sekasi atsisveikinti su čiulptuku, įprastai emocijos jo atsisakius netrunka ilgiau 3-4 dienas ar vakarus, jei buvo naudojamas tik užmigti. Ne tiek ir ilgai, kad būtų verta rizikuoti savo mažylio pasitikėjimu. Linkiu lengvo ir gražaus atsisveikinimo.

 

Norite geriau susprasti savo vaiko emocijas? Tam paruošiau išsamų video seminarą Vaikų emocijos (1-4 m.).

Dovilė Šafranauskė ♡ @pagarbitevyste

 

Taip pat skaitykite:

Šiuolaikinė motinystė dažnai kupina nerimo: reikalavimai tokie aukšti, kad jų neįmanoma pasiekti

Žaidimų aikštelių etiketo pamokos

Lengvos motinystės iliuzija: jei tu norėjai būti mama, tai dabar nebegali skųstis!

Vaikas muša, kanda, spiria. Kas slepiasi už tokio mažylių elgesio ir kaip tinkamai reaguoti?

Kodėl susilaukusi vaiko dukra siekia jokiais būdais nebūti tokia, kokia buvo jos mama?

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias